Φωτόδεντρο, εκπαιδευτικά σενάρια

Το Φωτόδεντρο Εκπαιδευτικά Σενάρια (Φωτόδεντρο Learning Scenarios ή Φωτόδεντρο LS) στη διεύθυνση https://photodentro.edu.gr/ls/ είναι το Πανελλήνιο Αποθετήριο Εκπαιδευτικών Σεναρίων του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Σχεδιάστηκε και αναπτύχθηκε από το ΙΤΥΕ ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ και ειδικότερα από τη Διεύθυνση Στρατηγικής και Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού στο πλαίσιο του έργου «Ψηφιακό Σχολείο ΙΙ» (ΕΣΠΑ 2014-2020). Ξεκίνησε να λειτουργεί τον Ιούλιο του 2021.

Πρόκειται για το νέο ψηφιακό αποθετήριο της οικογένειας «Φωτόδεντρο», που φιλοξενεί και διαμοιράζει δομημένα Εκπαιδευτικά Σενάρια με μαθησιακές δραστηριότητες για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, τα οποία αναπτύσσονται και δημοσιεύονται από την εκπαιδευτική κοινότητα, ακολουθώντας Πρότυπες Δομές εκπαιδευτικών σεναρίων και στοχευμένες παιδαγωγικές κατευθύνσεις (Learning Scenarios Templates).

Στο «Φωτόδεντρο Εκπαιδευτικά Σενάρια» θα βρείτε:

• Εκπαιδευτικά Σενάρια με μαθησιακές δραστηριότητες για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, τα οποία έχουν αναπτυχθεί από την εκπαιδευτική κοινότητα.Ένα εκπαιδευτικό σενάριο (Learning Scenario ή LS) περιγράφει ένα μαθησιακό πλαίσιο με συγκεκριμένους στόχους, προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα, παιδαγωγικές αρχές και προσεγγίσεις, αξιοποιεί συγκεκριμένα εκπαιδευτικά εργαλεία και υλοποιείται μέσα από σειρά εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, όπου οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί έχουν καλά ορισμένους ρόλους.
  • Templates Εκπαιδευτικών Σεναρίων, τα οποία έχουν αναπτυχθεί από την Επιστημονική Ομάδα του Φωτόδεντρου για τη δημιουργία διαφόρων κατηγοριών εκπαιδευτικών σεναρίων.Ένα Template Εκπαιδευτικού Σεναρίου (Learning Scenario Τemplate) περιλαμβάνει την προτεινόμενη δομή για το εκπαιδευτικό σενάριο, δηλαδή τους άξονες περιγραφής του σεναρίου, μαζί με παιδαγωγικές κατευθύνσεις και προτάσεις για τον μαθησιακό σχεδιασμό, τη δημιουργία και την ανάπτυξη του σεναρίου.Στο «Φωτόδεντρο Εκπαιδευτικά Σενάρια» θα βρείτε:
    • Ένα Γενικό Template για Εκπαιδευτικά Σενάρια (Generic LS Template). Το Γενικό Template Περιλαμβάνει την πλήρη/εκτεταμένη δομή των εκπαιδευτικών σεναρίων (ΥΠΕΡΔΟΜΗ) που έχει οριστεί για το «Φωτόδεντρο Εκπαιδευτικά Σενάρια», μαζί με γενικές οδηγίες και κατευθύνσεις για τον σχεδιασμό και συγγραφή εκπαιδευτικών σεναρίων.
    • Μια σειρά από Εξειδικευμένα (στοχευμένα) Templates, τα οποία αφορούν και εστιάζουν σε διάφορες «κατηγορίες» εκπαιδευτικών σεναρίων.

Το Φωτόδεντρο Εκπαιδευτικά Σενάρια απευθύνεται κυρίως σε εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά, όπως όλα τα αποθετήρια «Φωτόδεντρο», είναι ανοιχτό σε όλους, εκπαιδευτικούς, μαθητές και μαθήτριες, γονείς, αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο.

Όλα τα εκπαιδευτικά σενάρια και οι πρότυπες δομές (Templates) του Αποθετηρίου διατίθενται ελεύθερα με την άδεια Creative Commons CC BY-NC-SA, δηλαδή διατίθενται για ελεύθερη χρήση, αναπαραγωγή, αναδιανομή, παρουσίαση και αξιοποίηση, με την προϋπόθεση α) να υπάρχει αναφορά στον δημιουργό ή στον δικαιούχο της άδειας, β) να μην υπάρχει πρόθεση εμπορικής εκμετάλλευσης και γ) οποιοδήποτε παράγωγο έργο να διανέμεται μόνο με την ίδια ή παρόμοια άδεια.