Επιμόρφωση Α’ Επιπέδου ΤΠΕ (2002-2012)

Πρόκειται για επιμόρφωση 48 διδακτικών ωρών για την Αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση. Αφορούσε στην επιμόρφωση 140.000 εκπαιδευτικών στις Βασικές Δεξιότητες στις Τεχνολογίες της Πληροφορικής και της Επικοινωνίας.

Ο ιστότοπος της επιμόρφωσης

Το επιμορφωτικό υλικό της Επιμόρφωσης Α Επιπέδου:

Σειρά βιβλίων “ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ”, Σπυρίδων Παπαδάκης, Νικόλαος Χατζηπέρης:

Βιβλίο Επιμορφούμενου
Βιβλίο Επιμορφωτή
Το μικρό βιβλίο Οδηγιών

————-

Σειρά βιβλίων “ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ”, Κολοκυθάς Αναστάσιος, Γώγουλος Γεώργιος, Παπαστάμος Βασίλης:

Βιβλίο Επιμορφούμενου
Βιβλίο Επιμορφωτή
Παράρτημα

(Πηγή: http://www.pi-schools.gr/programs/ktp/yliko.html)

Η επιμόρφωση αυτή δεν επαναλαμβάνεται, αλλά παρόλα αυτά διενεργούνται εξετάσεις πιστοποίησης.

Το περιεχόμενο – αντικείμενο της εξέτασης πιστοποίησης Α’ επιπέδου Τ.Π.Ε. είναι προσαρμοσμένο στις απαιτήσεις εργασίας των εκπαιδευτικών προκειμένου να μπορούν να ανταποκριθούν στις καθημερινές τους ανάγκες, αξιοποιώντας βασικές δεξιότητες Τ.Π.Ε. στο σχολικό περιβάλλον αλλά και εκτός αυτού.
Το περιεχόμενο της εξέτασης αρχικά είχε άμεση συνάφεια με τους στόχους του προγράμματος σπουδών που αφορούσε στα έργα «Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στην Αξιοποίηση των Τ.Π.Ε. στην Εκπαίδευση» και «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε βασικές δεξιότητες των Τ.Π.Ε. στην εκπαίδευση» που υλοποιήθηκαν παλαιότερα.
Εξακολουθεί να είναι εστιασμένο στις ενότητες:

• Χρήση προσωπικού Η/Υ
  • Επεξεργασία κειμένου
  • Υπολογιστικά φύλλα
  • Διαδίκτυο και επικοινωνίες
  • Λογισμικό Παρουσίασης

έχουν όμως πραγματοποιηθεί προσαρμογές ως προς τις εφαρμογές λογισμικού που αξιοποιούνται, οι οποίες έχουν αναβαθμιστεί.

Περισσότερα για την περιγραφή του περιεχομένου και των αντικειμένων της Εξέτασης Πιστοποίησης Α’ Επιπέδου Τ.Π.Ε., εδώ.