Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη), 2021-22

Μήνυμα από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο σχετικά με την Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη):

Αξιότιμες κυρίες, αξιότιμοι κύριοι, φίλοι εκπαιδευτικοί- χρήστες της Ηλεκτρονικής Σχολικής Τάξης,

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, η Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (https://eclass.sch.gr/) προετοιμάζεται για το πρώτο κουδούνι της νέας σχολικής χρονιάς.

Από την Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 2021, όλα τα μαθήματα θα γίνουν αυτόματα ανενεργά. Τούτο είναι αναγκαίο, καθώς ένας εκπαιδευτικός μπορεί να αλλάξει σχολείο, να έχει διαφορετικές αναθέσεις μαθημάτων και διαφορετικούς μαθητές.

Αναλυτικά θα γίνουν σε όλα τα μαθήματα οι παρακάτω ενέργειες:

• Θα απεγγραφούν όλοι οι χρήστες (μαθητές/τριες) καθώς αυτοί αλλάζουν τάξη και περνούν σε επόμενη.
  • Θα διαγραφούν οι υποβολές των μαθητών στις “Εργασίες” (όχι οι εκφωνήσεις των εργασιών).
  • Θα διαγραφούν οι υποβολές των μαθητών στις “Ασκήσεις” (όχι οι εκφωνήσεις των ερωτήσεων – ασκήσεων ούτε η τράπεζα ερωτήσεων).
  • Θα διαγραφούν οι βαθμοί των μαθητών στο “Βαθμολόγιο”
  • Θα διαγραφούν οι παρουσίες των μαθητών στο “Παρουσιολόγιο”
  • Θα γίνουν ‘ανενεργές’ οι εγγραφές στις “Ανακοινώσεις”.
  • Θα γίνουν ‘ανενεργές’ οι εγγραφές στο “Ημερολόγιο”.

Όλα τα μαθήματα θα παραμείνουν αποθηκευμένα στην πλατφόρμα ως ανενεργά, μαζί με όλο το εκπαιδευτικό υλικό και την οργάνωση που έχετε δημιουργήσει σε αυτά. Σημειώστε ότι όσο το μάθημα είναι ανενεργό δεν εμφανίζεται στον κατάλογο των μαθημάτων του σχολείου σας. Πρόσβαση έχετε μόνο εσείς ως διαχειριστές.

Σας ευχαριστούμε πολύ

Καλή Σχολική Χρονιά!